e-Poradna

Školní psycholog

Na naší škole působí psycholožka Mgr. Barbora Kryštofová, kterou můžeš oslovit osobně v rámci konzultačních hodin pro žáky každé úterý a čtvrtek o velké přestávce u ní v kanceláři (hlavní budova, 1. patro). Můžeš jí ale také napsat e-mail na barbora.krystofova@zs-stupkova.cz, zprávu v Edookitu či zavolat na některé z těchto čísel 581 111 216 nebo 725 583 806 a domluvit si osobní schůzku. Může se stát, že Ti kvůli pracovnímu vytížení telefon nevezme hned nebo odpoví s časovým odstupem, určitě Tě ale nenechá bez odpovědi. Poprosit o pomoc můžeš ale i kohokoliv z dospělých, komu důvěřuješ.

Pomoci by ti mohli vyškolení odborníci z Linky bezpečí na čísle 116 111. Celá služba je pro děti a studenty do 26 let zdarma a navíc je anonymní, nemusíš tedy říkat ani své jméno. Pokud bys to raději někomu napsal, není problém, nabízí pomoc i na chatu https://www.linkabezpeci.cz/chat nebo e-mailu https://www.linkabezpeci.cz/napis-nam.  Můžeš také využít školní on-line schránku důvěry, která poskytuje anonymitu.

Speciální pedagog

Hlavními úkoly školního speciálního pedagoga jsou diagnostika a podpora žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, vytváření individuálních vzdělávacích plánů, spolupráce s učiteli a rodiči,
a poskytování poradenství a intervencí zaměřených na zlepšení vzdělávacích výsledků a sociálních dovedností žáků.

Doma můžete podpořit své dítě tím, že vytvoříte strukturované prostředí pro učení, stanovíte pravidelný čas na studium, a budete se aktivně zapojovat do jeho aktivit. Důležité je také komunikovat s dítětem o jeho pocitech a potřebách a poskytnout mu pozitivní zpětnou vazbu.

Diagnostika obvykle zahrnuje různé testy a hodnocení, které zjišťují silné a slabé stránky dítěte. Speciální pedagog provádí rozhovory s rodiči, učiteli a samotným žákem, aby získal komplexní obrázek o jeho schopnostech a potřebách. Na základě výsledků se pak vypracovává individuální plán.

Individuální vzdělávací plán (IVP) je dokument, který specifikuje cíle vzdělávání pro žáka se speciálními potřebami. Obsahuje konkrétní strategie, metody výuky a podpory, které pomohou žákovi dosáhnout jeho vzdělávacích cílů. IVP je důležitým nástrojem pro zajištění individualizovaného a diferencovaného vzdělávání.

Kromě pomoci školního speciálního pedagoga můžete využít také odborné poradny, terapeutické služby (např. psychologické nebo logopedické), podpůrné skupiny pro rodiče dětí se speciálními potřebami a různé organizace zaměřené na pomoc rodinám v podobných situacích.

Doporučuji pravidelně se setkávat s učiteli, abyste prodiskutovali pokrok vašeho dítěte. Připravte
si otázky předem a buďte otevření k jejich zpětné vazbě. Můžete také navrhnout společné strategie pro podporu vašeho dítěte ve škole.

Pokud máte obavy o pokrok svého dítěte, neváhejte kontaktovat školního speciálního pedagoga nebo třídního učitele. Je důležité sdílet své obavy a hledat společně řešení. Můžete také požádat o další hodnocení nebo doporučení k odborníkům.

Výchovné a kariérové poradenství

Žák má nárok na úpravu podmínek přijímacího řízení, pokud k přihlášce na střední školu doloží doporučení školského poradenského zařízení. Obvykle se postupuje tak, že zákonný zástupce kontaktuje Pedagogicko-psychologickou poradnu nebo Speciálně pedagogické centrum Olomouckého kraje a požádá o termín vyšetření dítěte z důvodu konání přijímacích zkoušek na střední školu. Z časové vytíženosti těchto zařízení doporučujeme kontaktovat příslušná školská poradenská pracoviště v časovém předstihu. Pokud byste potřebovali další informace nebo pomoc při vyřízení této záležitosti, obraťte se na naši výchovnou poradkyni Mgr. Veroniku Symonovou, která Vám ráda pomůže.

Požadované informace o celkové podobě přijímacích zkoušek najdete na několika místech. Lze využít webové stránky https://www.prihlaskynastredni.cz/ a stránky MŠMT. V naší škole je veškerý průběh, včetně termínů, zveřejňován na nástěnce výchovného a kariérového poradenství. Oba naši pracovníci také navštěvují žáky ve třídách a toto s nimi konzultují. Pokud máte více dotazů, nebo potřebujete pomoci, můžete se obrátit na kariérového poradce Mgr. Jiřího Pouče, popřípadě výchovnou poradkyni Mgr. Veroniku Symonovou, kteří se vám budou věnovat.

Problematice kariérového poradenství se u nás věnuje pan učitel Jiří Pouč. Má přehled o oborech, které se aktuálně otevírají, v případě zájmu zprostředkuje návštěvu školy. Zve zástupce středních škol, aby deváťákům představili tyto školy a obory, které se na nich vyučují. Dále plánuje návštěvy workshopů středních škol a ví, které obory právě letí. Obrátit se můžeš také na paní učitelku Symonovou, která vykonává funkci výchovné poradkyně nebo třeba na školní psycholožku.

Školní metodici prevence

Spolupracujeme s místními neziskovými organizacemi, které se specializují na prevenci rizikového chování, a také s odborníky z oblasti psychologie a sociální práce. Tyto spolupráce nám umožňují poskytovat odbornou pomoc žákům i rodičům. Neopomenutelným partnerem jsou školská poradenská zařízení – Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Olomouckého kraje i střediska výchovné péče.

Ano. Ozvěte se třídnímu učiteli či metodičce prevence a obědy se Vám pokusíme zajistit přes neziskovou organizaci.

Zapojili jsme se do programu KiVa. To je celosvětový program zabývající se prevencí šikany. Každé pondělí mají žáci vyučovací hodinu Etické výchovy s třídním učitelem, kde podporujeme otevřenou komunikaci mezi pedagogem a žáky. Zařazujeme do těchto vyučovacích hodin aktivity zaměřené na vzájemný respekt mezi žáky.