V pondělí 20. dubna 2026 jsme se vydali na exkurzi do bývalého koncentračního tábora Osvětim. Od školy jsme odjížděli v 9h a po 3 hodinách cesty s příjemnou a sympatickou paní řidičkou jsme dorazili na místo.
Prohlídka byla rozdělena na dvě části: nejprve jsme si prošli areál tábora (zde byla před válkou kasárna polských vojáků) a vyslechli si výklad průvodce o tom, co se v těchto místech během druhé světové války odehrávalo. Viděli jsme různé expozice, které mimo jiné ukazovaly osobní věci vězňů i jejich osudy. Druhá část pokračovala na území vesnice Březinka – tato rozlehlá část byla vystavěna samotnými vězni. Počasí bylo spíše chladnější a zamračené, což ještě více umocnilo celkovou atmosféru místa. Občas foukal vítr, a tak si mnozí uvědomili, jak náročné podmínky zde lidé kdysi museli snášet.
Návštěva na nás velmi zapůsobila. Exkurze byla silným a emotivním zážitkem. Uvědomili jsme si, jak důležité je znát historii a poučit se z ní, aby se podobné události v budoucnu už nikdy neopakovaly.


