| 20. prosince 2017 |

Třeťáci v Arcibiskupské paláci

Ve dnech 30.11. a 5.12. navštívily třídy 3.C a 3.B vánoční výukový program v Arcibiskupském paláci. Žáci si zahráli divadlo, zazpívali koledy, zasoutěžili si a vytvořili si vánoční přání. Tento program přispěl k navození pohodové předvánoční atmosféry.

| 20. prosince 2017 |

Exkurze do Vídně

Někteří žáci 8. – 9. tříd se ve čtvrtek 7. prosince 2017 zúčastnili předvánoční exkurze do Vídně. S průvodkyní jsme prošli město, vyslechli jsme poutavé vyprávění o historických památkách, prohlédli si kostel sv. Štěpána, navštívili jsme přírodovědné muzeum. V odpoledních hodinách jsme nasáli atmosféru největšího vídeňského vánočního trhu před radnicí. Celý den nám krásně svítilo sluníčko a večer jsme se utrmácení a v pořádku vrátili domů.

| 12. prosince 2017 |

Vánoční Čaromat

V úterý 5. 12. proběhlo na naší škole již tradiční matematické dopoledne s názvem ČAROMAT. Žáci 8. a 9. ročníku řešili na 18 stanovištích různé logické úlohy, hlavolamy, rébusy a jiné zajímavé úlohy.
Nejvíce bodů získalo družstvo třídy 9. A ve složení: Šebánek Eduard, Ondra Petr, Machálek Ondřej a Dremljuk Ilja. Vítězům blahopřejeme.
Akci zorganizovali vyučující matematiky ve spolupráci s posluchači Pedagogické fakulty UP Olomouc.

| 12. prosince 2017 |

MIKULÁŠSKÉ NADĚLOVÁNÍ

V úterý 5. 12. jsme měli na naší škole velkou návštěvu – Mikuláše, anděly i čerty. Prvňáčci i druháci již od rána netrpělivě vyhlíželi, kdy je Mikuláš navštíví. Hodné děti se vůbec nebály, těm nehodným ukápla i nějaká ta slzička. Ale nakonec vše dobře dopadlo. Děti zazpívaly písničky, sáhly si na kouzelnou hůl a přály si tajné přání, které zaletělo až k Ježíškovi. O nadílku nepřišli ani starší žáci. Všechny Mikuláš podaroval.
6. 12. čekali na Mikuláše děti z Mateřské školy Jílová. Většina z nich byla krásně oblečena do andělských a čertovských kostýmů. Ve všech třídách si malí čertíci a andílci připravili pro Mikuláše písničku, za kterou byly děti odměněny sladkostmi.

| 11. prosince 2017 |

Turnaj ve florbale

Dne 7. – 8. 11. 2017 se uskutečnilo okrskové kolo florbalového turnaje mladších a starších žáků. Tohoto turnaje se zúčastnily naše chlapecká družstva, která ve svých kategoriích obsadila shodně 5. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
mladší žáci: Štěpán Lorenc, Petr Špiroch, Gabriel Siedloczek, Marek Směták, Robin Opavský, Jakub Školoudík, Matěj Zaoral, Jan Raška, Tomáš Kalus.
starší žáci: Tomáš David, Karel Krätschmer, Václav Brumar, Petr Ondra, Antonín Malíček, Jakub Zdařil, Vlastimil Roletzký, Tadeáš Rataj

| 28. listopad 2017 |

Exkurze do archeoskanzenu v Modré

Víte, jak asi vypadalo místo, kam doputovali slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj? Kolik lidí se vešlo do tehdejších staveb zvaných polozemnice nebo podzemnice? Jaké tresty mohli potkat nezvedná dítka na počátku devátého století ve škole? Nebo jak se jmenuje největší kapr v České republice? Nevíte? Tak díky exkurzi do archeoskanzenu v Modré vám naši sedmáci dokáží hravě odpovědět. Někteří z nich se opravdu přesvědčili, že poslouchat se vyplácí. Měli možnost náhlednou do obydlí chudých i bohatších rodin, prohlednout dům pekaře, zjistit kam chodili lidé do práce nebo jak vypadal palác knížete. Dobovou atmosféru umocňoval volný pohyb domácích zvířat, což naše žáky velmi potěšilo.
V druhé části programu jsme měli možnost podívat se rybám na bříško. V areálu Živé vody jsme spatřili nejrůznější sladkovodní ryby, které nám plavaly nad hlavou.
Díky vstřícnému počasí, bezvadné náladě jsme prožili příjemný den plný nových zážitků.

| 22. říjen 2017 |

Přírodovědný klokan

Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. Pravidla soutěže jsou obdobná jako v Matematickém klokanovi a v kategorii Kadet soutěží žáci 8. a 9. tříd ZŠ a studenti tercie a kvarty osmiletých gymnázií. Na žáky čekalo 24 otázek z matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a všeobecných znalostí.
Na prvním místě se na naší škole s nejvyšším počtem bodů umístil Josef Mikulka z 8. A, na druhém místě Antonín Malíček z 9. A a na třetím místě Matěj Pelíšek z 9. A.
Všem žákům děkujeme za účast v soutěži.

| 22. říjen 2017 |

Exkurze u hasičů

Dne 20. 10. 2017 navštivili žaci 6. B a 6. C hlavní základnu Hasičského záchranného sboru v Olomouci. Viděli jsme ukázky techniky, nástroje používané při vyprošťování, nejatraktivnějši však bylo sjíždění hasičů po tyči při ostrém výjezdu k dopravní nehodě. V operačním středisku jsme si vyzkoušeli zatelefonovat na tísňovou linku 112, už víme, že nesmíme nikdy tísňové linky zneužít falešným voláním, protože je blokujeme pro ty, kteří je opravdu potřebují, a navíc se operátorce zobrazuje nejen naše telefonní číslo, ale i místo, z kterého voláme, tedy nás trest nemine. Celá akce se nám moc libila, těšíme se na další návštěvu, na kterou nás olomoučtí hasiči pozvali.

| 18. říjen 2017 |

Sběr papíru

Jako každý rok v říjnu i letos proběhl na naší škole tradiční sběr starého papíru.
U přistaveného kontejneru kromě učitelů ZŠ pomáhali žáci 8. A, 9. A,B. a měli hodně práce. Do kontejneru žáci nanosili 8,8 tun papíru. Všem dětem i rodičům patří velké poděkování.

| 4. říjen 2017 |

Atletický čtyřboj

Žáci naší školy se již tradičně zúčastnili okresního kola Atletického čtyřboje. Celkově soutěžilo 16 pětičlenných družstev škol. Po náročném boji obsadily mladší žákyně krásné 5. místo, starší žákyně 11. místo, mladší žáci 10. místo a starší žáci 6. místo.
Nejlepšími atlety naší školy se stali Šimon Lukašák (9.A), který v konkurenci startujících 64 chlapců skončil na 5. místě a Valerie Ditmarová (7.A), také na celkovém 5. místě ze všech 64 žákyň. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy!